سقف کارت به کارت در زمان شیوع کرونا

۱۳۹۹ دی ۸
افزایش سقف کارت به کارت

سقف کارت به کارت چقدر است؟

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ایران، به منظور جلوگیری از انتقال و گسترش ویروس کرونا سقف کارت‌ به‌ کارت بین حساب‌های عضو شتاب افزایش پیدا کرد. مطابق اعلام بانک مرکزی:

سقف انتقال وجه کارت به کارت شتابی و درون بانکی از مبدا هر کارت به 100 میلیون ریال در هر روز افزایش می یابد. لازم به ذکر است میزان کارمزد انتقال وجه بیش از 30 میلیون ریال به صورت پلکانی لحاظ خواهد شد.

سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت از طریق پرداخت سازها از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش است. با توجه به خطرات ناشی از سوء استفاده های احتمالی در صورت عدم اعمال کنترل فوق، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست. لازم به ذکر است در صورت پیوستن به بانک ها و پرداخت سازها به هاب فناوران مالی این سقف می تواند تا مبلغ 50 میلیون ریال افزایش یابد.

امکان تمدید تاریخ انقضای کارتهای بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری تا پایان سال 99 و به مدت یک سال بلامانع است. ضروری است اقدامات لازم برای احراز هویت غیر حضوری و اطلاع رسانی به مشتریان صورت گیرد.

سقف صدور کارت هدیه تا اطلاع ثانوی و به صورت موقت به 20 میلیون ریال افزایش یابد.

 در انتها باید گفت که شما می توانید برای کارت به کارت از مبدا بانک‌های بانک ایران زمین، شهر، ملی ایران، اقتصاد نوین، دی، حکمت ایرانیان، تجارت، سرمایه، موسسه ملل، آینده، انصار و مهر اقتصاد از اپلیکیشن شاپ استفاده کنید که همین حالا روی اندروید و iOS قابل دریافت است.

چطور می‌توانیم پول کارت به کارت اینترنتی اشتباه را پس بگیریم؟

گاهی پیش می‌آید که مبلغی را به اشتباه برای فرد دیگری کارت به کارت کرده باشید و ندانید که چطور می‌توان این پول را پس گرفت. دیگر نگران نباشید!

مصالحه

در شرایط کارت به کارت اینترنتی اشتباه، ساده‌ترین راه این است که به بانک رفته و اطلاعات شخص گیرنده از قبیل شماره تلفن همراه یا آدرس منزل او را درخواست کنید. معمولاً بانک در چنین شرایطی با شما همکاری می‌کند، اما اگر بانک به منظور حفظ حریم خصوصی مشتری، حاضر به ارائه اطلاعات نشد، می‌توانید از کارمندان بانک بخواهید خودشان با فرد گیرنده تماس حاصل نمایند.

در چنین شرایطی معمولاً فرد گیرنده، پول را برای شما بازمی‌گرداند، اما اگر فرد حاضر به پس‌دادن پول شما نشد، چه باید کرد؟ در این شرایط باید به سراغ پیگیری قضایی بروید.

پیگیری قضایی برای کارت به کارت اینترنتی اشتباه پول

طبق ماده ۳۰۱ قانون مدنی ایران، هر فردی که به اشتباه پولی را دریافت کند، باید آن را به مالکش بازگرداند، در غیر این صورت مالک می‌تواند به صورت قانونی اقدام کرده و از گیرنده شکایت کند.

در این شرایط، فرد مالباخته باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کرده و با استناد کردن فیش واریزی، نسبت به برگرداندن وجه خود اقدام کند.

نکته حقوقی مهمی که باید در رابطه با کارت به کارت اشتباه و پس‌گرفتن پول خود در نظر داشته باشید:

اگر مبلغی را به اشتباه برای فرد دیگری واریز کنید، دادگاه از شما مدرکی مبنی بر دلیل واریز وجه می‌خواهد و شما باید طلبکار بودن خود را اثبات کنید. در نهایت اگر بتوانید طلبکار بودن خود را ثابت کنید، گیرنده باید وجه دریافتی را پس بدهد و خسارت‌های قانونی از قبلی حق‌الوکاله وکیل را پرداخت نماید.

نوشته های مرتبط